منوی اصلی

درباره ما

درباره ما

فرازهایی از بیانات و رهنمودهای مقام معظم رهبری، در دیدار با اساتید و دانشجویان دانشگاه امام صادق (علیه السّلام) ۲۹/۱۰/۸۴

دانشگاه امام صادق يك پديده‏ ممتاز است؛ صرفاً يك دانشگاه مثل بقيه‏ دانشگاه‌‏ها نيست كه فقط مي‏‌خواهند دانشجو و عالم تربيت كنند؛ اين هم هست؛ منتها علاوه‏ بر اين، مي‏‌خواهد از همه جهت، يك الگوي دانشگاه اسلامي باشد؛ از جهت انگيزه‏‌هاي ايماني، رعايت‏‌هاي عملي و رفتاري، و عشق به علم و علم‌‏آموزي عاشقانه و مؤمنانه.  بهترين كاري كه در دانشگاه شد، يكي همين بود كه اين دانشگاه را مخصوص علوم انساني كردند؛ كه اين منطقه‏ واقعاً خلأ و فراغي بود؛ يك خلأ است كه آن بايد پُر شود. شكي نيست كه بسياري از علوم انساني، پايه‏‌ها و مايه‏‌هاي محكمي در اين‏جا دارد؛ يعني در فرهنگ گذشته‏ خود ما. برخي از علوم انساني هم توليد شده‏ غرب است؛ يعني به عنوان يك علم، وجود نداشته، اما غربي‏‌ها كه در دنياي علم پيشروي كرده‏‌اند، اينها را هم به وجود آورده‏‌اند؛ مثل روانشناسي و علوم ديگر. ما، هم براي سرجمع كردن، مدوّن كردن، منظم كردن و نظام‏‌مند كردن آنچه كه خودمان داريم، به يك تفكر و تجربه‏ علمي احتياج داريم، هم براي مواد و پايه‏‌هايي كه آنها در اين علم جمع آورده‏‌اند، به يك نگاه علمي احتياج داريم. منتها گرفتن پايه‏‌هاي يك علم از يك مجموعه‏ خارج از محدوده‏ مورد قبول ما، به معناي قبول نتايج آن نيست. هيچ اشكالي ندارد. ما تلفيق بين علوم انساني غربي و علوم انساني اسلامي، اگر به معناي مجذوب شدن، دلباخته شدن، مغلوب شدن و جوّ زده شدن در مقابل آن علوم نباشد، قبول داريم و اشكال ندارد. شما بايد در علم، يك حركتي به وجود آوريد؛ بايد در دنياي دانش‌‏آموزي و پيشرفت علم و بناي علمي كشور، يك تحرّكي به وجود آوريد؛ اين است آن رسالت اصلي شما. كاري كنيد كه دانشمندان مسلمان و مؤمن ما، در رشته‏‌هاي مختلف علوم انساني، صاحب‏‌نظراني شوند كه دنيا از نظرات اينها استفاده كند؛ كاري كنيد كه دانشگاه امام صادق، نه فقط در مقايسه‏ با فلان دانشگاه ديگري كه در تهران يا شهرستان هست، يك رتبه‏ جلوتري به دست آورد؛ بلكه اين دانشگاه مرجع تحقيقات مراكز علمي و دانشگاه‏‌هاي دنيا بشود.

درباره ما

دانشگاه امام صادق علیه‌السلام در سال ۱۳۶۱ هجری شمسی (۱۹۸۳ میلادی و ۱۴۰۲ هجری قمری) در تهران تاسیس شد. هدف اصلی این دانشگاه تلفیق بین علوم اسلامی و علوم انسانی متداول بوده است. مؤسسان این دانشگاه پیش از پیروزی انقلاب اسلامی با درک شکاف موجود بین حوزه و دانشگاه در صدد تاسیس دانشگاهی بر‌آمدند که تلفیقی از دروس حوزه و دانشگاه را در خود داشته باشد. موضوع جدایی حوزه و دانشگاه از توجهات اصلی بنیانگذار جمهوری اسلامی‌ ایران، حضرت امام خمینی (قدس سره الشریف) بوده است و ایشان در مقاطع مختلف و در سخنرانی‌ها و وصیت‌نامه خود بارها بر وجود برنامه‌ای استعماری جهت ایجاد گسست بین این دو نهاد تاکید کرده و لزوم پیوند آن دو را گوشزد نموده‌اند.

درباره ما

در این نظام دانشجویان همزمان با تحصیل علوم اسلامی، علوم متداول انسانی را نیز می‌آموزند. یکی از شاخص‌های دانشگاه امام صادق علیه‌السلام عدم اختلاط جنسیتی است. بسیاری از خانواده‌های مذهبی در ایران آرزو دارند فرزندشان در دانشگاهی تحصیل کند که محیط آن مذهبی باشد. تلاش مسؤولان دانشگاه نیز بر آن است که این دانشگاه صرفا یک محیط علمی نباشد بلکه جنبه‌های تربیتی نیز در آن لحاظ شود. بر این اساس، دانشگاه به دو بخش برادران و خواهران تفکیک شده است.

درباره ما
درباره ما

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 + نه =

X